Powiększanie i konturowanie ust kwasem hialuronowym usieciowanym wykonuje się w celu nadania ustom pożądanego kształtu, zwiększenia ich objętości
i poprawy nawilżenia. Usta są zagęszczeniem zakończeń nerwowych, dlatego są one czułe i delikatne na ból. Nasze usta są narażone na wysychanie, nie posiadają gruczołów odpowiedzialnych za nawilżanie i natłuszczanie, dlatego tak ważne jest dbanie o tą część twarzy. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, znalazły zastosowanie w medycynie estetycznej przy walce z asymetrią warg. U osób młodszych zabieg ten najczęściej wykonuje się w celu powiększenia warg, które z natury są wąskie. U starszych osób często celem zabiegu jest przywrócenie ustom naturalnej objętości i jędrności oraz usunięcie drobnych zmarszczek. Preparat stosowany w celu powiększania i konturowania ust ma postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu.
Po wprowadzeniu do skóry pozwala na powiększenie ust i podkreślenie ich konturu zachowując naturalny efekt. Podawany bardzo cienkimi igłami minimalizuje doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy. Zabieg nie powoduje wyłączenia osoby, u której wykonywany jest zabieg z codziennego życia. Modelowanie i powiększanie ust kwasem hialuronowym ma wiele zalet. Jedną z nich jest nieinwazyjność.
Zabieg jest zupełnie bezpieczny, preparaty są antyalergiczne, niwelując tym samym ryzyko reakcji alergicznej.
Zabieg stosuje się w celu:
- Modelowania i powiększania ust
- Zwiększenia objętości ust
- Wygładzenia zmarszczek w kącikach ust
- Podkreślenie konturu warg
- Uniesienia kącików ust, co likwiduje efekt smutnej twarzy
W celu podtrzymywania efektu powiększenia i wykonturowania ust zaleca się wykonanie 1-2 zabiegów w roku. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg co 6 miesięcy.
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się małych rozmiarów zasinienia, zaczerwienienie, obrzęk i delikatny ból w miejscu podania preparatu, przy czym efekty te trwają krótko i można je zamaskować makijażem korekcyjnym.
Przeciwskazania:
- stwierdzone uczulenie na kwas hialuronowy
- choroby autoimmunologiczne
- niewyrównana cukrzyca
- aktywna opryszczka wargowa
- tendencje do powstawania bliznowców
- aktywne zakażenia okolicy zabiegu
- choroba nowotworowa
- ciąża, okres karmienia piersią
- zaburzenia krzepliwości krwi
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- wiek – w młodzieży poniżej 18 roku życia odstępuje się od wykonywania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego
Zalecenia przed zabiegiem:
Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić preparaty mające działanie rozrzedzające krew, np. Allertec, Aspiryna, Gripex;
w przypadku tendencji do powstawania opryszczki zaleca się stosowanie preparatów typu Heviran 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Zalecenia po zabiegu:
Kilka godzin po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspresji twarzy, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji;
przez okres 2 tygodni po wykonaniu zabiegu nie należy narażać się na długotrwałe działanie temperatury poniżej 0° C, promieni słonecznych lub silnego ciepła (solarium, sauna).